JAK SE LÉČÍ DĚTSKÁ OBEZITA

Pro děti nejsou vhodné redukční diety používané u dospělých. Obzvlášť nebezpečné jsou různé diety u dospívajících dívek, a to z důvodu možného vzniku poruch příjmu potravy (mentální anorexie či bulimie). K léčení dětské obezity se obvykle nepoužívá farmakoterapie.

Podstatu léčby lze shrnout do tří bodů:

Pozitivní skutečností je, že změny stravovacích návyků a fyzické aktivity u dětí jsou ve srovnání s dospělými obvykle snazší.

Rodičům dětí s nadváhou se doporučuje připravovat doma čerstvá a nutričně hodnotná jídla. Důležitá je pestrost: děti by měly jíst věci ze všech hlavních skupin: obilné výrobky, ovoce, zeleninu, vejce, maso, luštěniny, ořechy. Asi polovina energetického příjmu by měla pocházet z uhlovodanů, neboli z komplexních karbohydrátů, jejichž zdrojem je například chléb, brambory, rýže nebo těstoviny. Je třeba omezit potraviny bohaté na cukry, na tuky, především živočišné. Takové chipsy, buchty, smetanová zmrzlina s čokoládou nebo bílý chléb se škvarky rozhodně patří mezi pokrmy, které je třeba z jídelníčku vyškrtnout. Potraviny není vhodné smažit ani fritovat, lepší je vaření, grilování, pečení nebo dušení. Velkou kalorickou bombou bývají dětmi oblíbené limonády, u obézních dětí je vhodná jejich náhrada například ředěnými ovocnými džusy. Náhradou bonbonů může být sušené ovoce, náhradou zmrzliny například zmrazený jogurt. Děti by obecně měly jíst více ovoce a zeleniny. Spotřebu zeleniny není třeba omezovat vůbec, u ovoce (především u sladkých plodů s vysokým energetickým obsahem) je přece jenom potřeba dávat větší pozor. Důležitý je i pitný režim, nejvhodnějšími nápoji pro děti jsou stolní voda a bylinné čaje.

Neméně důležité jsou změny stravovacích návyků a odstranění zlozvyků. Velmi důležité je, aby rodiče a ostatní členové rodiny dodržovali stejná pravidla, která jsou doporučována obéznímu dítěti. Jídla by měla být podávána v pravidelnou dobu a na místě určeném pouze k jídlu. Neměli bychom nikomu dovolit jíst u televize nebo u domácích úkolů. Není dobré příliš rychle jíst, naopak je třeba obézního naučit řádně a pomalu žvýkat. Rodiny s obézními dětmi by neměly mít doma velké zásoby tučných a sladkých jídel.

Jak podpořit zvýšení fyzické aktivity dětí? Kamkoliv je to možné (do školy, na nákup ), měly by chodit pěšky. Vhodné jsou rodinné túry, výlety na kolech nebo společné návštěvy plaveckého bazénu. Rodiče mají možnost poradit se s odborníky na dětské sporty, jaké jiné fyzické aktivity u jejich dítěte přicházejí v úvahu.

Dalším důležitým bodem v léčbě a prevenci dětské obezity je co největší redukce fyzické inaktivity typu zábavy u televize nebo počítače. Doporučuje se, aby tyto činnosti nebyly provozovány déle než 2 hodiny denně, případně ne více než 14 hodin týdně.

Nelze zapomínat ani na emoční faktory. Jídlo by rozhodně nemělo být pro dítě odměnou. Diskutabilní je rozmáhající se zvyk slavit narozeniny dětí v různých fast-foodech. Jistě existuje řada pro děti mnohem zábavnějších řešení.